Що дивитися у День Перемоги:
фільми про Другу світову війну,
де бої — не головне
08 травня 14:32
5409
Вибирати кращі фільми про Другу світову війну серед сотень знятих в різні роки і в різних країнах - справа складна. Редакція Nash.Live вибрала кілька кінокартин, де центральна тема - сама людина, а битви — тільки страшний фон.
Ми не стали акцентувати увагу на історичній достовірності. Кожен з фільмів зосереджений на людині, його сприйнятті і ролі у війні, отже розповідь може бути суб'єктивною. Чому нас вчать ці картини і чому їх необхідно дивитися і передивлятись?
Зміст
"Іванове дитинство"
Рік: 1962
Країна: СРСР, "Мосфільм"
Режисер: Андрій Тарковський
У головній ролі: Микола Бурляєв
12-річний хлопчик, якого війна позбавила сім'ї та детсва - головний герой оповідання "Іван" Володимира Богомолова, за яким і зняли фільм. Фальшивий і непереконливий. Так було, поки за переробку матеріалу не взявся дебютант Андрій Тарковський. Після цього світовий кінематограф отримав не просто один з кращих військових, а один з кращих фільмів взагалі.
Чорно-біла картинка, сонячне літо і хитке болото, історія в реальному житті та уві сні. Завдяки таланту режисера розповідь стала зрозумілою, образною, візуально гармонійною і від цього ще більш страшною. "Іванове дитинство" показує життя-перевертень: страшний сон - війна - стає реальністю, а звичайне життя - тепер всього лише сон - недосяжною мрією.
"Батько солдата"
Рік : 1964
Країна: СРСР, "Грузія-фільм"
Режисер: Резо Чхеїдзе
У головній ролі: Серго Закаріадзе
В основу лягла реальна історія. Сценарист фільму Суліко Жгенті втік добровольцем на фронт і на його пошуки відправився батько. Повернути свою дитину, не дати перерватися роду, давати життя, а не забирати її - сюжет пронизаний гуманізмом.
Батько солдата - старий кахетинський виноградар - творець, а не боєць. Але в радянському кінематографі олюднити війну було складно. У цьому фільмі багато пішло врозріз з генеральною лінією. Герой прагне побачити сина і проходить заради цього через війну. Тобто їм рухає особисте, а не загальне. Він старий, мудрий чоловік, тоді як головні герої більшості військових фільмів сильні, молоді і красиві.
В фільми ми побачимо, що навіть того, хто бачив в житті багато чого, війна змінює. Хоча головне вона відібрати не може. Старий Махарашвілі, якого геніально грає Серго Закариадзе, втрачає сина, хоча до цього моменту знаходить інших синів, нехай і не по крові. Життя все одно не перерветься. Цю мудрість не в змозі змінити навіть найстрашніша трагедія в історії людства.
"Женя, Женечка і" катюша "
Рік: 1967
Країна: СРСР, "Ленфільм"
Режисер: Володимир Мотиль
У головній ролі: Олег Даль
Важко повірити в те, що під час війни є місце для гумору. Кіно про цей історичний період, зазвичай, - драми і трагедії. Але цей фільм - трагікомедія. Він поетичний, яскравий і світлий, через що ще більше контрастує з іншими. Її герой, напевно, самий дивакуватий солдат кінематографа. Женечка Колишкін - "книжковий" хлопчик, фантазер і тюхтій, від якого в бою більше шкоди, ніж користі. Він як зайва деталь, яку ніяк не вдається прикрутити до військової машині.
Любов до Жені Землянікіної, бої на вулицях німецьких міст, стрілянина і бійки - частина пригоди звичайного інтелігентного хлопчика, яких серед солдатів було безліч. Одним з таких був сценарист фільму - один з кращих радянських поетів Булат Окуджава.
Смерть і війна вриваються в його уявний всесвіт казок і лицарських романів. Але не руйнують його. На диваків тримається світ, який так чи інакше настане після війни.
"Йди та дивись"
Рік: 1985
Країна: СРСР, "Мосфільм", "Білорусьфільм"
Режисер: Елем Клімов
У головній ролі: Олексій Кравченко
Цей фільм знято 34 роки тому, але до цих пір перегляд викликає шок через безжальний натуралізм. Підліток перетворюється на старого, проходячи через всі кола воєнного пекла - страх, відчай, помста. Все це лише за кілька днів.
Головний герой Фльора спочатку ще може впливати на свою долю - примкнути до партизанів, рятуватися, повертатися в рідне село. Але жорна геноциду затягують і перемелюють його. У Фльори немає вибору - не дивитися, не помічати, піти. Він і учасник, і свідок, і жертва в одній особі. Він воює, на його очах нацисти винищують все село, йому вдається врятуватися, але він повністю душевно покалічений. Війна переорала його, хоча ледве почалася і попереду ще довгі роки до перемоги.
"Життя прекрасне"
Рік: 1997
Країна: Італія
Режисер: Роберто Беніньї
У головній ролі: Роберто Беніньї
Яку потрібно мати силу, щоб перетворити війну на гру, концтабір на квест-кімнату, власну смерть - на веселу сценку? Фільм за книгою "Я переміг Гітлера" насправді про те, як маленька людина перемагає зло. Воно багатолике і це не тільки ворог - фашисти і нацисти. Це ще й страх, який не можна показати своїй дитині і коханій жінці.
Смішний як Чаплін, винахідливий, як його маленький бродяга, герой Роберто Беніньї перемагає, гинучи. Такий парадокс. Завдяки йому, сім'я в концтаборі не втрачає надію, віру, впевненість в собі. Дружина і дитина головного героя залишаються після м'ясорубки табору смерті людьми, душі яких не понівечені. Завдяки тому, що зло війни пропускає через себе інша людина.
"Піаніст"
Рік: 2002
Країна: Франція, Німеччина, Великобританія, Польща
Режисер: Роман Поланскі
У головній ролі: Едріен Броуді
Основа фільму - реальна історія польського піаніста Владислава Шпільмана. Режисер Роман Поланскі, що дитиною пережив Голокост, вклав в нього свої спогади. Але ідея виходить за рамки двох біографій.
Головний герой - людина, яка хоче врятуватися. Як і всі в тій страшній війні. Він пристосовується, завмирає за небезпеки і рухається вперед, коли бачить можливість. Але "Піаніст" не просто історія про те, як вижив геніальний музикант. Він не від світу цього, піднесений, далекий від війни, зброї, боїв, убивств і повстання у Варшавському гетто. В умовах, коли іншим важливо лише перемогти, навіщо він потрібен? Адже допомоги від нього ніякої, він просто баласт. Але його рятують, навіть жертвуючи собою. Як втілення всього прекрасного, що ще залишилося в людині. Як останнє, від чого може відмовитися цивілізація. Щоб після того, як відлунають вбивчі акорди Другої світової, люди знову почули прекрасну музику Шопена.
"Темні часи"
Рік: 2017
Країна: Великобританія
Режисер: Джо Райт
У головній ролі: Гері Олдман
Гері Олдману віддали належне за виконання ролі Вінстона Черчілля. Але історики розкритикували історичні складові фільму. Чи варто після цього дивитися? Так. На відміну від інших перерахованих картин, в центрі цього сюжету людина не звичайна, а наділена владою, з вантажем провини за колишню військову поразку - провальну і трагічну Дарданельську операцію під час Першої світової.
Незважаючи на зовнішню впевненість, він аж ніяк не такий цілісний, як нам могло здаватися раніше. Кілька днів, про які розповідає фільм - переломний момент: закінчення "дивної" або "сидячої війни" і наступ нацистів на Європу. Змиритися або боротися, коли країни на континенті одна за одною втрачають суверенітет?
Всі прийоми в "Темних часах" вказують нам на те, як непросто дається Черчиллю рішучість. Він, командир оточеного гарнізону в Кале, французькі біженці піднімають очі до неба, але в темні часи звідти немає допомоги - тільки біль. Рушити вгору можна тільки відштовхнувшись від самого дна. Для цього могутньому прем'єр-міністру потрібно опуститися з висоти свого статусу до людей і почути їх.
"Дюнкерк"
Рік випуску діє до: 2017
Країна: Великобританія, США, Франція, Нідерланди
Режисер: Крістофер Нолан
У головних ролях: Фінн Уайтхед, Марк Райнелс, Том Харді
Календарно цей фільм вийшов до "Темних часів". Але хронологічно операція "Динамо" - порятунок 338 тис. військових з німецького оточення на французькому узбережжі в Дюнкерку - відбувається через два тижні після призначення Черчілля прем'єром.
Не варто шукати в цій картині Крістофера Нолана документальної точності. Хоча б тому, що час в ній зламано: для союзників в Дюнкерку проходять дні, для цивільного флоту, що йде їм на виручку - години, для британських льотчиків - хвилини. Цей ком переплутаних часових відрізків кидають в глядача. Час спотворено. Солдати прагнуть вижити, але потім приходить страх, що їх вважатимуть трусами. На батьківщині їх зустрічають як героїв. Сприйняття вчинків перевернулося. Війна змінила все і навіть ставлення до трьох стихій: землі, води й повітря. Суша вже не опора, вона горить під ногами і в цій бійні більше довіри до непевних матерій. Через війну світ перевернувся і люди вже не будуть такими, як раніше.
Підпишіться на НАШ у соціальних мережах
КОМЕНТАРІ (0)
https://nash.live/news/lifestyle/shcho-divitisja-u-den-peremohi-filmi-pro-druhu-svitovu-vijnu-de-boji-ne-holovne.html
Коментарі
Дописати коментар