Завжди рух уперед. 30 українців, які змінили світ.
18. Серж Лифар
Танцюрист балету, хореограф (1905−1986)
Французький хореограф Серж Лифар народився у квітні 1905 року в перемісті Києва, родина Лифарів мала глибоке козацьке коріння. Один із найвидатніших танцюристів ХХ століття, Серж Лифар отримав від французьких критиків титули "бога танцю" і "доброго генія балету". Український Ікар не тільки підкорював сцену і серця глядачів, як танцівник — він заснував Академію танцю при Гранд-опера, очолював Інститут хореографії й Університет танцю в Парижі, поставив у "Гранд-Опера" понад 200 балетних вистав, виховав 11 зірок балету. Його спектаклі мріяли оформляти Пабло Пікассо і Марк Шагал, а Сальвадору Далі Лифар навіть відмовив у співпраці з огляду на надмірну екстравагантність його манери. До кінця життя Лифар, який емігрував на Захід ще на початку 1920-х, залишався переконаним патріотом і кілька разів відмовлявся від французького громадянства, "Я – українець, і цим пишаюся!", — говорив він.
19. Сергій Корольов
Конструктор, основоположник космонавтики (1907–1966)
Початок космічної ери людства безпосередньо пов'язаний з ім'ям житомирця Сергія Павловича Корольова, який дав старт науково-технічній революції, що за останні десятиліття змінила світ до невпізнання. Геній, завдяки якому став можливим перший штучний супутник Землі, перший політ людини в космос, перший вихід космонавта у відкритий космос, роботу орбітальних станцій, відбував строк у сталінських таборах за сфабрикованою справою, відсидів 8 років, втратив усе майно (вирок був з конфіскацією) і всі зуби, підірвав здоров'я. На зоні конструював літаки за хліб і баланду під керівництвом іншого талановитого в'язня — авіаконструктора Туполєва. Після запуску Гагаріна про Корольова навіть в газетах не згадали. Офіційно реабілітували Корольова в 1957-му, однак його ім'я аж до смерті тримали в таємниці. Публічна слава, що звалилася на радянських космонавтів, так і не дісталася тому, кого називали батьком радянської космонавтики.
20. Микола Амосов
Хірург (1913–2002)
Ім'я Амосов стало вже прозивним, а пам'ять про великого доктора — невід'ємною частиною української історії. За багато років роботи Микола Амосов врятував не одну сотню життів, але більше того — він винайшов унікальну технологію, яка продовжує рятувати людей і сьогодні. Не багато людей знають, що Амосов був ще й талановитим винахідником, автором багатьох книг і філософом. Саме він зробив перше в СРСР протезування мітрального клапана серця, провів перші в Україні операції при пороках серця, першим у світі розробив і запровадив антитромботичні протези серцевих клапанів. Амосов — найбільш визнаний у світі український вчений. Його роботи в галузі кардіохірургії, біокібернетики, лікуванні туберкульозу неодноразово перевидавалися на Заході, а також у США та Японії.
21. Василь Стус
Поет, дисидент (1938–1985)
Ім'я Василя Стуса, українського поета і дисидента, для більшості співвітчизників є символом боротьби за національну ідентичність, українську культуру і мову в 70-і та 80-і рр. ХХ століття. За свої 47 років він написав величезну кількість творів у віршах і прозі, перекладав українською мовою твори класиків світової літератури. Чітка проукраїнська позиція в умовах тоталітарного режиму СРСР стала причиною не тільки виключення його з аспірантури, а й двох тюремних строків. 13 років свого короткого життя поет провів у радянських застінках. Його позбавляли побачень з рідними, вилучали вірші, листи й рукописи, знущалися фізично й намагалися знищити морально. "Фактично мене засудили за прагнення до національної справедливості, – писав репресований поет у липні 1976 року. – Моя любов до рідного народу, моя стурбованість кризовим станом української культури були кваліфіковані як націоналізм". Його серце, яке до самого кінця належало Україні, перестало битися у карцері колонії Перм-36, де він оголосив голодування після заборони писати в листах рідним вірші українською мовою.
22. Ліна Костенко
Поетеса, письменниця (народилася у 1930)
Найвизначніша сучасна українська поетеса Ліна Костенко народилася у м. Ржищеві на Київщині у родині вчителів. Дебютувала у плеяді поетів-шістдесятників, але практично одразу стала опальним автором. Її талановиті безкомпромісні твори стали об'єктом багаторічних переслідувань і заборон з боку радянської влади. Але незважаючи на це, саме в ті роки поетеса не припиняє працювати, зокрема і над своїм найвідомішим на сьогодні твором — романом у віршах "Маруся Чурай", що чекав друку довгі 6 років. Також вона брала активну участь у політичному житті, публічно виступала проти незаконних арештів української інтелігенції і дисидентів. У 1973 році через свою громадську діяльність вона була записана до "чорних списків" ЦК КПУ. Ліна Костенко — авторка понад 20 поетичних збірок, історичного роману у віршах та поеми. Твори поетеси перекладені багатьма мовами світу, а прозовий роман Ліни Костенко "Записки українського самашедшого", який побачив світ у 2010 році, практично одразу ж став українським бестселером. Перший наклад роману становив 10 тисяч примірників і вже за півмісяця був розкуплений, що встановило своєрідний рекорд для українських видань. Сьогодні Ліна Костенко, поетеса, публіцистка, громадська діячка, живе й працює у Києві.
Коментарі
Дописати коментар